Ku niepodległej

20 lutego Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” przyjechała do naszej szkoły z pokazem historycznym pod tytułem „Ku niepodległej”. Młodzi sympatycy historii opowiedzieli nam  o polskich bohaterach walczących o wolność, honor i ojczyznę. W zaprezentowanym programie lekcji patriotyzmu znalazły się opowieści o sytuacji Polaków pod zaborami, dążeniach niepodległościowych, marszałku Józefie Piłsudskim, I wojnie światowej. Uczniowie mogli przymierzyć stroje z epoki: szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich. Obejrzeli także kolekcje replik broni używanych przez powstańców, ich uzbrojenie i ekwipunek. Ciekawa była ta żywa lekcja historii, która nasze oko, ucho bawiła i przeniosła w czasy, kiedy to każdy rycerz spieszył służyć pomocą oraz zaprosiła w podróż do krainy, którą obecnie pokrył już kurz minionych wieków, zostały jedynie legendy i gorliwi rzemieślnicy, odtwarzający dawną kulturę, aby przybliżyć wszystkim, co dziać się wówczas mogło. Pokaz był interesującą wędrówką w krwawą, ale chwalebną przeszłość naszej ojczyzny.

Zobacz fotogalerię