kategorie

Szkolne symbole

sztandar szkoły
sztandar szkoły

OPIS SZTANDARU

 

Sztandarem Szkoły Podstawowej imienia Orła Białego w Sędzinie jest kwadratowy płat tkaniny dwustronnie haftowany o wymiarach 100 cm x 100 cm umieszczony na drzewcu zwieńczonym głowicą w formie metalowej figurki orła w koronie.
Drzewce sztandaru w jasnym kolorze o długości 250 cm i średnicy 4 cm, dwudzielne, połączone tuleją z metalu. Wykonane z drewna i wykończone elementami mosiężnymi powlekanymi chromoniklem.
Boki sztandaru, z wyjątkiem boku ze strony drzewca, obszyte są frędzlami koloru złotego o długości 6 cm.
Głowica sztandaru jest wykonana z białego metalu, składa się z Godła Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie chromoniklowej i stanowi zwieńczenie drzewca sztandarowego.

 

Strona I – awers
Płat tkaniny w kształcie kwadratu o wymiarach 100 cm x 100 cm jest czerwony. Czerwień, oznacza krew, którą niejednokrotnie nasz naród przelewał w obronie ojczystej ziemi Na tym tle, umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Przypomina on wszystkim Polakom, skąd pochodzimy, gdzie tkwią nasze korzenie. Dziób  i szpony mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenia   do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele,    do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają nasi uczniowie. Wokół godła państwowego widnieje napis: Szkoła Podstawowa imienia Orła Białego  w Sędzinie 1928    1948    2021.

 

Data 1928 – to rok rozpoczęcia budowy nowego budynku szkoły

Data 1948 – to rok poświęcenia pierwszego sztandaru szkoły

Data 2021 – to rok, w którym szkoła przyjęła imię.

 

 

Strona II – rewers
Płat tkaniny w kształcie kwadratu o wymiarach 100 cm x 100 cm w kolorze kremowym. Centralne miejsce zajmuje wyszyty wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej z napisem „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”. 


Ceremoniał Szkoły